Életjelenségek, szerveződési szintek
Videotóriumos óra
Óravázlat:
Óravázlat
A pedagógus neve: Kőrösi Tibor
Tantárgy: Biológia
Osztály: 7.a
Az óra témája: Az élőlények életjelenségei és testszerveződése
Időpont: 2019.03.26. 2. óra
Az óra cél- és feladatrendszere:
- az egyed alatti szerveződési szintek megismerései: a struktúra és a funkció közötti kapcsolat megvalósulása a sejtekben és a szövetekben, a növényi és az emberi szervekben, szervrendszerekben
- az életjelenségek általános megismerése, csoportosítása
- az élővilág egységének megismertetése
Az óra didaktikai feladatai:
- különböző információforrások alkalmazása, értelmezése
- különböző tanulási módszerek közül az egyénileg (adottságoknak, különbségeknek) és az aktuális tananyagnak/célnak megfelelő, legcélravezetőbbek kiválasztásában tapasztalatok gyűjtése
- az önálló ismeretszerzés készségeinek erősítése, individuális módszerek alkalmazási készségeinek fejlesztése
Felhasznált források:
- https://jankay-biologia.hu/wp/az-egyseges-egesz/
- Mozaik Kiadó: Biológia 7. Kiegészítő tananyag (2015)
- jankay-biologia.hu, benne:
- Crappy Teacher youtube video: So many systems.
- https://www.youtube.com/watch?v=WpZYKykwhf8
- https://www.youtube.com/watch?v=ZRFykdf4kDc
- https://www.youtube.com/watch?v=MfopLilIOeA
- Fotók: szabadon felhasználható fotók a pixabay.com-ról,
Időkeret | Az óra menete | Nevelési-oktatási stratégia | Megjegyzések/ Reflexió |
||
Módszerek | Tanulói munkaformák, tevékenységek | Eszközök | |||
1-2. | Óra eleji szervezési feladatok; | Tanári utasítás | Frontális megbeszélés, | Tankönyv, tablet, mobiltelefon (végig) | |
3-5. | Ráhangolás:
· koncentráció: tapsritmus |
Tanári utasítás, magyarázat | Körben játékos gyakorlat. | ||
6. | Az óra céljainak ismertetése, menetének, módszereinek megbeszélése | Tanári magyarázat | Megfigyelés | ||
7-9. | Előzetes áttekintés (1.) ráhangolódással: So many systems | Frontális szemléltetés | Megfigyelés | So many systems – video | |
10-15. | Előzetes áttekintés (2.) az előzetes tudás felmérésével | Frontális munka: egyéni tesztmegoldás | Egyéni, önálló tesztmegoldás | https://quizizz.com Életjelenségek, szerveződési szintek (KT) | |
16-18. | Egyéni tanulási célok megfogalmazása | Utasítás, magyarázat | Önálló célmegfogalmazás | https://padlet.com/korositi/bzbqkcyojup3 | |
18-38. | Önálló tananyagfeldolgozás | Egyéni segítségnyújtás, magyarázat szükség szerint. Ellenőrzés. | Főként egyéni önálló munka egyénileg választott feladatokkal és módszerekkel.
Igény, tanulói döntés esetén páros, kiscsoportos önálló munka. információfeldolgozás. IKT, tankönyv használata. |
jankay-biologia.hu
tankönyv füzet tablet, mobiltelefon, fülhallgató https://www.youtube.com/watch?v=ZRFykdf4kDc https://www.youtube.com/watch?v=MfopLilIOeA https://learningapps.org/watch?v=p464rhf8t19 https://learningapps.org/watch?v=pfyp0psi318 |
|
Új ismeretek feldolgozását segítő feladatok:
1. Részletes vázlat, tanári diasor. Mindenkinek javasolt. 2. Videotanári magyarázat (0-5.40) – lehetőség az auditív tanulók számára 3. Quizlet – tanulás teszttel. A tankönyv leckéjének feldolgozása kérdés-felelet formájában. 4. Gondolattérképes kész vázlat a tananyagból (tankönyvi szöveg alapján) Redmenta teszt. A teljes lecke feldolgozva teszt formájában. |
|||||
Gyakorlás, elmélyítés. Elmélyülést, rögzítést segítő feladatok
1. Tankkocka: életjelenségek. Párosítós. 2. Tankocka: szerveződési szintek. Képek sorba rendezése. 3. Tankocka: szerveződési szintek. Párokba rendezés – fogalmakkal. 4. Tankocka: a lecke összefoglalása. Kvíz, több játékossal. (Új tankocka típus bevezetése.) |
|||||
Kiegészítés videók:
1. Levels of organization (Mark Drollinger – youtube) 2. Animals Cells Structure and Function Video for kids (Make me genius – youtube) |
|||||
38-44. | Óra végi ellenőrzés
Socrative: életjelenségek, szerveződési szintek. Teszt. |
Magyarázat, utasítás. | Egyéni v. páros/kiscsoportos feladatmegoldás önállóan (IKT, teszt) | https://b.socrative.com/teacher/#space-race | |
45. | Önértékelés, értékelés | Utasítás. | Önértékelés nonverbális jellel. | ||
Kiegészítő tartalék feladat:
A szerveződési szintek memorizálása labdadobással. |
Utasítás | Játék körben, egy csoportban. | 3 labda vagy plüssfigura |