Bemutató óra
Évfolyam 7.
Téma: A mikrobák világa
Időpont. 2020.01.22.
Helyszín: Békéscsaba, Jankay Tibor Két Tanítási Nyelvű Általános Iskola
Tanít: Kőrösi Tibor
A bemutató megtekintése a képre kattintva:
Óravázlat
Műveltségi terület: Ember és természet
Tantárgy: Biológia
Osztály:7.a Dátum:2020.01.22.
Az óra témája: Mikrobák világa
Az óra cél- és feladatrendszere:
Cél: Az élővilág sokszínűségének felismertetése.
Az óra feladatai.
- Alapismeretek a vírusokról, sejtmag nélküli egysejtűek és a sejtmagvas egysejtűek országáról. Legfontosabb jellemzők felsorolása.
- Képesség- és készségfejlesztés: válogató-kereső olvasás, gyors olvasás, lényegkiemelés, együttműködés, kommunikáció, célzott IKT-használat
- Személyiség- és attitűd fejlesztés: hatékony időkihasználás, céltudatosság, önértékelés fejlesztése, rendezett környezet iránti igény,
Tantárgyi kapcsolatok: magyar nyelv (olvasási módszerek), tanulásmódszertan (olvasás, lényegkiemelés), informatika (IKT-használat)
Felhasznált források:
- https://jankay-biologia.hu/wp/mikrobak-vilaga/ (Kőrösi Tibor)
- http://www.origo.hu/egeszseg/20130206-bakteriumok-amelyek-nelkul-nem-elhetnenk.html
- https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/c/cb/Paramecium.jpg/260px-Paramecium.jpg
- Mozaik Kiadó: Jámbor-Csókási-Horváth-Kissné: Biológia 7. Életközösségek, rendszertan. 2018.
- https://www.youtube.com/watch?time_continue=1&v=yw153FLY5_k&feature=emb_logo
- https://www.youtube.com/watch?v=Rpj0emEGShQ&feature=emb_logo
- https://www.youtube.com/watch?v=F3hWbfx2bQ4&feature=emb_logo
- https://www.youtube.com/watch?v=a4aZE5FQ284&feature=emb_logo
- https://www.youtube.com/watch?v=4XlzCe5gDu0&feature=emb_logo
- https://www.youtube.com/watch?v=E_wpKHEaaFE&feature=emb_logo
- https://www.youtube.com/watch?v=EHbTqMbHxwk&feature=emb_logo
Időkeret | Az óra menete | Nevelési-oktatási stratégia | Megjegyzések | ||
Módszerek | Tanulói munkaformák | Eszközök, szervezési forma | |||
0-2. | Felkészülés a tanórára: környezet előkészítése, az óra céljának ismertetése. | Tanári utasítás, közlés. | Egyéni előkészületek a tanórához. | Tanulók: egyéni taneszközök, tablet v. mobiltelefon páronként. Tanári laptop, monitor.
Párokban. |
|
2-5. | Ráhangolás 1.
Saját célok kiválasztása
|
Utasítás, közlés, szemléltetés, magyarázat. | Egyéni munka. | Tablet v. mobiltelefon páronként vagy személyenként. https://www.menti.com/ | Mentimeter:
2020-01-22-7a (1. dia) |
5-10. | Ismétlés: A rendszerezés alapelvei, fő kategóriái | Tanári előadás. | Megfigyelés, frontális. | Saját diasor: A mikrobák világa 2020. | |
10-18. | Ismétlés, ellenőrzés:
A rendszerezés alapjai
|
Páros tesztmegoldás, ellenőrzés. | Quizizz: Darwin és a többiek https://quizizz.com | Aki otthon jól megoldotta, ezt kihagyhatja. (3 fő: Csenge, Ádám, Vozii) | |
18-30. | Új ismeretek:
Vírusok, egysejtűek országai |
Önálló egyéni és páros munka tanári segítséggel. Tanári magyarázat. | Önálló egyéni és páros munka. | Feladatok a honlapon. Egyéni döntés alapján: sorrend, időtartam.
IKT: Vázlat és videó alapján: 1. Vírusok 2. Sejtmag nélküliek 3. Sejtmagvas egysejtűek Teszttel tanulás: 4. Tankocka feladatok. 5. Redmenta tesz. 6. Quizlet. 7. Quizizz Kiegészítő videó: 7. A vírusok és a baktériumok összehasonlítása – videó. Hagyományos eszközökkel: tankönyv, saját vázlat… |
Az idő jelzése. |
30-42. | Gyakorlás, ismétlés. | Tanulás teszttel. | Páros munka. | Tankönyv használattal, tanári segítség igény szerint.
Quizizz: Mikrobák világa https://quizizz.com |
1 v. 2 alkalommal megoldani a tesztsort! |
43-45. | Önértékelés. | Önértékelés. | Frontális, önálló munka. | Mentimeter: 2. dia. | 2020-01-22-7a (2. dia) |